Přeskočit na hlavní obsah

Časté dotazy

Klient přichází na základě objednání, které lze provést e-mailem nebo přes kontaktní formulář, který naleznete na mých webových stránkách. V co nejbližší možné době se s Vámi spojím a domluvíme si závazný termín. Během prvního setkání mě klient seznámí s tím, co ho trápí, proč vyhledal psychologickou péči a jaké má ode mě očekávání. Společně poté dochází k ujasnění si cílů psychologické péče. Zpravidla se jedná o první setkání s psychologem a můžete cítit nervozitu. Je to úplně normální a já s tím počítám. Pokusím se proto vytvořit pro Vás co nejbezpečnější prostředí a pomůžu vám s tím, jak začít.

Klient prostřednictvím empaticky vedeného rozhovoru hledá odpovědi na otázky, získává vhled a uvědomuje si jiné perspektivy a možnosti řešení. Pracovat lze s klientovými myšlenkami, emocemi, ale také s fantazijními obsahy. Psycholog také akceptuje klientovy aktuální potřeby a požadavky. Je třeba si však uvědomit, že během procesu mohou být řešena také témata vzbuzující nepříjemné emoce, např. smutek, bolest aj. Informace, které jsou během sezení diskutována jsou přísně důvěrné a nejsou předávány třetí straně.

​Během prvního setkání je domluvena:

  • Frekvence a délka sezení,
  • Storno podmínky sezení,
  • Platební podmínky.

 

K návštěvě psychologa – mnou poskytovaných služeb – není nutné žádné doporučení. Stačí mě pouze kontaktovat a domluvit termín setkání.

K dosažení úspěchu je nutné navázání důvěryhodného a bezpečného terapeutického vztahu. Pokud klient zjistí, že mu z jakéhokoliv důvodu stávající psycholog nevyhovuje, je nutné tuto informaci sdělit. Po dohodě je klientovi přidělen jiný psycholog. I v běžném životě se stává, že si dva lidé tzv. „nesednou“, a to samé se může stát i v psychoterapii. Někdy klient muž preferuje terapeuta muže, jindy starší člověk preferuje staršího, životem zkušenějšího terapeuta, případně někoho s profesními zkušenostmi z oblasti, ze které má být problém řešen.

Žádný psycholog ani psychoterapeut není schopen předem odhadnout, kolik sezení je třeba, aby se klient cítil lépe. Každý člověk je individualita a stejně tak je individuální i počet terapeutických setkání, po kterých klient subjektivně hodnotí svůj stav jako lepší či dobrý. Také záleží na tom, jestli je Vám poskytováno psychologické poradenství nebo psychoterapie, kde je efekt dlouhodobější. Počet sezení se také odvíjí od tématu (problému), které klient řeší. Někdy může jít o jednorázové setkání, kdy si klient potřebuje za pomoci psychologa ujasnit konkrétní situaci či událost. Jindy má člověk dlouhodobé problémy, které zkrátka nelze vyřešit během dvou setkání, tedy nejde vyřešit pomocí psychologického poradenství. V takových případech dochází klient na psychoterapii delší dobu (nejčastěji v řádech měsíců), která se samozřejmě odvíjí také od jeho finančních možností. Běžnou praxí jsou však i klienti, kteří mohou docházet i po dobu několika let. Psychoterapie je proces, který není schopen provést změnu u klienta okamžitě. Jak už samotné označení „proces“ napovídá, psychoterapie umožňuje nastartovat u klienty změny, které mohou nasměrovat jeho život k lepšímu. Chce to však čas a trpělivost.

Ano, klient může kdykoliv spolupráci s psychologem z jakéhokoliv důvodu ukončit.

S čím se na mě můžete obrátit?

"mám potíže v mezilidských vztazích"
"cítím, že si tak nějak nevím rady se životem"
"stojím před rozhodnutím a nevím, jak se pohnout dál"
"rád bych si víc porozuměl/a"
"mám úzkosti"
"rád bych se více osobnostně rozvíjel"
"cítím se bezmocně"
"procházím náročnou životní situací"
"objevují se nám obtíže v partnerském vztahu"
"hledám, co je pro mě v životě smysluplné"
"chci se naučit, jak pracovat se stresem"
"stojím před volbou povolání"
"přepadají mě pocity vzteku/viny/strachu/studu"
"..."

Pokud váháte, zda psychologa, případně psychoterapeuta navštívit, zkuste se zamyslet nad několika následujícími otázkami, které Vám mohou pomoci si odpovědět.

Mám pocit, že se mi v životě (ve vztazích, v práci, …) vůbec nedaří,
Mám pocit, že nevím, jakým směrem by se měl můj život ubírat
Změny, které se okolo mě dějí, mě velmi znepokojují,
Nemám vůbec žádnou radost ze života,
Mám potíže ve vztazích (osobních, s kamarády nebo na pracovišti)
Rád/a bych na sobě zapracovala
Nevím si rady s volbou povolání
Trpím nespavostí,
Mám zdravotní obtíže (nespecifické bolesti hlavy, břicha, tlak na hrudi, zrychlený tep aj.), i když jsem po medicínské stránce zcela zdráv,
Neustále zažívám pocity úzkosti a obav,
Trpím pocity osamění,
Nemám nikoho, s kým bych si mohl/a promluvit o tom, co mě trápí.

Kvůli stále velkému stigmatu týkající se parafilií se lidé s neobvyklou sexuální preferencí bojí obrátit na odborníka. Očekávejte běznou konzultaci, kde se budeme věnovat tomu, co Vás trápí. Mohu nabídnout psychoedukaci, techniky pro zvládání problematického sexuálního chování, bezpečné a empatické prostředí, konzultace ohledně následné péče a další. Pro více informacích o parafiliích můžete navštívit web Parafilik.

Služby jsou poskytovány v privátní praxi a údaje o Vás nejsou nikde evidovány nehledě na to, s čím přicházíte. Řídím se etickým kodexem, kdy zásada důvěrnosti říká: Primární povinností psychoterapeutů je respektovat důvěrnost informací získaných od osob v průběhu své psychoterapeutické práce. Ostatním tyto informace sdělují pouze se souhlasem dané osoby (nebo jejího zákonného zástupce), s výjimkou těch neobvyklých případů, kdy by nesdělení informace pravděpodobně uvedlo danou osobu nebo jiné osoby do nebezpečí.